"22 KWIETNIA 2021 R. – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI"
„Przywróć naszą Ziemię” to hasło przewodnie tegorocznego Dnia Ziemi. To wyjątkowe święto ma przypominać ludziom na całym świecie, jak ważne jest dbanie o naszą planetę każdego dnia. Jego nadrzędnym celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie i zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla naszej planety. Każdy z nas małymi gestami, działaniami i postawą może sprawić, że wspólnie uratujemy to co można jeszcze na Ziemi uratować. A co to są te małe gesty? To zakręcanie wody podczas mycia zębów, to segregacja plastiku, papieru, szkła czy metalu do przeznaczonych do tego pojemników, to także wyłączanie światła, gdy wychodzimy z pomieszczenia na dłużej, i komputera na noc, to zamiana torebki foliowej na bawełnianą, to również wyciągnięcie wtyczki ładowarki z gniazdka. Pielęgnowanie każdego dnia takich drobnych nawyków sprawi, że nasza Ziemia nie ucierpi jeszcze bardziej. Ażeby się tak stało warto zadbać o takie postawy wśród uczniów, także tych najmłodszych. Dlatego też uczniowie naszej szkoły 22 kwietnia utrwalali poznane już sposoby na to jak dbać o środowisko. Dzięki obejrzanej prezentacji, której autorką jest pani Ania Banach poznali znaczenie eko- słówek, takich jak recykling, kwaśne deszcze, ekologia, segregacja. Doskonalili także umiejętność rozpoznawania odpadów i przyporządkowania ich do odpowiedniego pojemnika, a z niebiesko – zielonych nakrętek ułożyli napis „Dzień Ziemi”. Kolejnym wydarzeniem w ramach obchodów „Dnia Ziemi” był po raz pierwszy zorganizowany w naszej szkole pokaz EKO MODY. 26 kwietnia w sali gimnastycznej uczniowie z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych zaprezentowali niezwykłe stroje z różnego rodzaju materiałów recyklingowych. Każdy projekt był niepowtarzalny i wyjątkowy, a pomysłowość i kreatywność, którą wykazali się rodzice, nauczyciele, opiekunowie oraz sami uczniowie ZET wzbudził ogromny zachwyt zarówno wśród widzów jak i członków jury. Całość dopełniły efektowna dekoracja oraz podkład muzyczny przy dźwiękach, którego uczniowie wystąpili w swoich ekologicznych kreacjach.

"Spotkanie z wolontariuszami PCK"
19 marca 2021 r. w ramach obchodów Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa wolontariusze działający przy biłgorajskim Oddziale PCK przygotowali niespodziankę dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Głównym celem akcji było zsolidaryzowanie się młodzieży z uczniami dotkniętymi niepełnosprawnościami a dodatkową inicjatywą, zrealizowaną „własnymi siłami”, były własnoręcznie przygotowane prezenty. Młodzi ludzie zaangażowani w Wolontariat SIM (Społeczny Instruktor Młodzieżowy) Polskiego Czerwonego Krzyża odwiedzili naszą szkołę i przekazali prezenty uczniom z Zespołów Edukacyjno – Terapeutycznych i klas integracyjnych. Były to odblaski, słodycze, breloczki i kolorowe skarpetki. Dlaczego akurat kolorowe skarpetki? Dlatego, że są symbolem Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa. Tego dnia poprzez założenie kolorowych skarpet nie do pary wyrażamy swoją integrację, szacunek i wsparcie osób z tą wadą genetyczną. Zapraszamy do obejrzenia galerii kolorowych skarpetek.

"21 marca Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa"
21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny, ale również w związku z obchodami Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa – Dzień Kolorowej Skarpetki. Sama data - kombinacja liczb 21 i 3 też nie jest przypadkowa, bowiem w 21 parze chromosomów, osoby zdrowe mają 2 chromosomy, podczas gdy osoby z Zespołem Downa - 3. Stąd inna nazwa tej choroby – trisomia 21. Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą właśnie w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione. Światowy Dzień Zespołu Downa jest świętem ustanowionym w 2005 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI) i ma na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Z okazji Dnia Kolorowej Skarpetki, na całym świecie odbywają się imprezy, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej Zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi. W tym roku nasza szkoła po raz kolejny włączy się w obchody „Dnia Kolorowej Skarpetki”. Wszystkim uczniom, poprzez tematyczne dekoracje na korytarzu, lekcje i zajęcia integracyjne, zechcemy przybliżyć istotę tego dnia, wzbudzimy w nich chęć do niesienia pomocy, empatię, wrażliwość na potrzeby drugiego człowieka. Pokażemy, że ludzie z Zespołem Downa to bardzo wartościowe Osoby, od których możemy się wiele dobrego nauczyć. Tak jak my bawią się, śmieją i spełniają swoje marzenia - bez względu na różnicę w liczbie chromosomów. Gestem poparcia i solidarności z osobami z Zespołem Downa będzie założenie dwóch niepasujących skarpetek, symbolizujących niedopasowane chromosomy, jak również pojedyncza linia prosta nakreślona na wewnętrznej stronie dłoni. Dopełnieniem będzie wyzwanie taneczne, przygotowane przez uczniów kl. III a. W ten sposób chcemy z jednej strony skłonić do refleksji, że pośród nas są osoby może inne, ale za to bardzo ciepłe i kolorowe, z drugiej pokazać, że integrujemy się z osobami z Zespołem Downa i ich rodzinami.

Zimowisko w naszej szkole
Przez pierwszy tydzień ferii – jak co roku, odbywało się na terenie naszej szkoły zimowisko. W sześciu grupach uczniowie z klas I-IV korzystali z bogatej oferty zajęć. Był to najlepszy wybór na wspólne, aktywne spędzenie czasu wolnego po tak długiej nieobecność w szkole spowodowanej obostrzeniami związanymi z COVID-19. Stworzony program zimowiska umożliwiał dzieciom rozwijanie swoich zainteresowań w różnych dziedzinach. Każde z nich spragnione było wspólnych zabaw. Jednak najbardziej preferowały zabawy na świeżym powietrzu i sali gimnastycznej. Szkoła w końcu zaczęła tętnić życiem!
A.Wołoszyn


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
W 2001 r. Polska Izba Książki zainicjowała akcję pod nazwą Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto obchodzone jest 29 września a data nie jest przypadkowa, ponieważ jest to data urodzin Janiny Porazińskiej, poetki, autorki bajek, baśni i utworów scenicznych dla dzieci i młodzieży. Głównymi odbiorcami święta są dzieci a jego celem jest promowanie czytelnictwa wśród nich. W naszej szkole Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 29 i 30 września. Uczniowie Rafał z Va i Karol z Vb czytali najmłodszym uczniom z klas pierwszych, fragmenty książek „Plastusiowy pamiętnik” Marii Kownackiej i „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek” Justyny Bednarek. Pierwszaki z ogromną ciekawością, w pełnym skupieniu wysłuchały czytanych fragmentów a następnie bardzo chętnie wykonały prace plastyczne dotyczące głównych bohaterów. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły zaczynają swoją przygodę z czytaniem książek i mamy nadzieję, że będą po nie sięgać jak najczęściej. Temu służy właśnie ta akcja. Wiadomo przecież, że książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy dla dzieci, uczą języka i myślenia, rozwijają inteligencję emocjonalną i pamięć, wzbogacają słownictwo, rozbudzają wyobraźnię, ale również ciekawość świata. Dla wszystkich zainteresowanych spotkaniem z literaturą podajemy link ze „ Złotą Listą” książek polecanych przez fundacje „ABCXXI -Cała Polska Czyta Dzieciom”.

Lista książek polecanych przez fundację


Zadbajmy o nasze bezpieczeństwo na wakacjach
SZANOWNI RODZICE, DRODZY UCZNIOWIE!
Zbliżają się długo wyczekiwane wakacje. Nam, nauczycielom zależy byście razem z rodzicami i rodzeństwem, ten czas zasłużonego odpoczynku przeżyli wyjątkowo i radośnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. Dlatego zachęcamy do zapoznania się bądź przypomnienia sobie najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas wakacji. Informacje zawarte są w linku oraz na plakacie.


Bezpieczny wypoczynek – poradnik MEN dla rodziców i opiekunów

WYWIAD Z PIOTREM FLOREM - PREZESEM BIŁGORAJSKIEGO TOWARZYSTWA REGIONALNEGO
„Miłość do regionu to doskonała droga do nauczania miłości Ojczyzny. (...)
Za to kształcenie pozostajemy odpowiedzialni przed Bogiem i historią.”
Prof. dr hab. Florian Plit
Biłgoraj – nasze miasto. Tu się rodzimy, tu żyjemy, tu dorastamy. Znamy ludzi, nazwy ulic i osiedli, miejsca w których możemy spotkać się z przyjaciółmi, szlaki turystyczne pięknego Roztocza i wiele innych… Lecz czy znamy historię ziemi biłgorajskiej? Wielu pewnie tak, mniej lub bardziej. A czy warto ją bliżej poznać? Na pewno warto. Wie o tym mieszkaniec Biłgoraja, pasjonat historii ziemi biłgorajskiej, Pan Piotr Flor – Prezes Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego, który poświęcił swój czas i udzielił wywiadu dla społeczności naszej szkoły. Pan Piotr już dwukrotnie spotykał się z naszymi uczniami podczas prelekcji w listopadzie 2018 r. i w grudniu 2019 r. Przedstawiał wtedy nie wszystkim znane wątki historyczne naszego miasta. W wywiadzie opowiada o swoim zamiłowaniu do poszukiwania tego co nieodkryte, a co dotyczy ziemi biłgorajskiej.

Zapraszamy i zachęcamy do zapoznania się z ciekawą osobowością naszego miasta.


Harmonogram egzaminu ósmoklasisty
HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY
JĘZYK POLSKI – 16 CZERWCA 2020 R. (WTOREK) – GODZ. 9:00
MATEMATYKA – 17 CZERWCA 2020 R. (ŚRODA) – GODZ. 9:00
JĘZYK OBCY NOWOŻYTNY – 18 CZERWCA 2020 R. (CZWARTEK) – GODZ. 9:00

OKE

Wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminu


WAŻNE INFORMACJE MEN DOTYCZĄCE WYPOCZYNKU DZIECI I MŁODZIEŻY
Ministerstwo Edukacji Narodowej we współpracy z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia przygotowało wytyczne dla organizatorów wypoczynku dzieci i młodzieży. Opisane procedury służą ograniczeniu ryzyka zakażenia dzieci i młodzieży oraz kadry podczas zorganizowanego wypoczynku letniego w czasie trwania epidemii COVID-19 na terenie kraju. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi wytycznymi zawartymi w linku poniżej:

Link do strony
Zdalne nauczanie 2c
Podczas codziennego zdalnego nauczania, dzieci wspaniale wywiązują się z powierzonych im zadań. Dlatego z dumą dzielę się z Państwem zdjęciami uczniów podczas nauki.
Małgorzata Grabowska


Zdalne nauczanie 2020
Od 25.marca 2020r. nauka w naszej szkole odbywa się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Nauka zdalna jest dziś koniecznością ze względu na panującą epidemię koronawirusa i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie. Drodzy Uczniowie prosimy o samodyscyplinę, systematyczność i zaangażowanie podczas pracy zdalnej, a Was Szanowni Rodzice o wsparcie wysiłku swoich dzieci w realizacji nowego sposobu uczenia się. Miło nam poinformować o efektach naszej pracy. Oto kilka przykładów z realizacji nauczania podczas pandemii w klasie drugiej : Edukacja językowa - Język angielski Zadanie polegało na wykonaniu ilustracji do poniższego opisu: There is a lake. There are two forests. There are three rivers. There are four mountains. There are two fields. There is a tractor in one field. There is a plane in the sky. Wyobraźnia dzieci zadziałała. Niby jeden opis krajobrazu, a powstały różne interpretacje ilustracji. Brawo Kochane Dzieci!!!
Anna Wąsek


Wystawa modeli w BCK
W dniu 19.02.2020r. klasa III a zwiedzała wystawę modeli samolotów, pojazdów wojskowych i statków w BCK w Biłgoraju. Dużym zainteresowaniem cieszył się symulator lotu szybowcem. Każdy mógł spróbować swoich sił w lataniu. Wizyta ta przysporzyła dzieciom wiele radości oraz wzbudziła zainteresowanie modelarstwem.
A.Wołoszyn


,,Nasze biłgorajskie” w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej
Uczniowie klasy III a zwiedzili także wystawę ,,Nasze biłgorajskie” w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Zapoznali się przede wszystkim z lokalnymi ciekawostkami związanymi z naszym regionem np. strój biłgorajski, haft biłgorajski, pisanki biłgorajskie, konik biłgorajski, a nawet instrument biłgorajski- suka biłgorajska, biłgorajski bębenek i oktawki biłgorajskie. Oprócz tego charakterystyczne dla naszego regionu smakołyki kulinarne jak piróg biłgorajski, kapuściane krążki oraz nalewki z żurawiny i derenia.
A.Wołoszyn


wystawa rowerów-kolekcji Pana Andrzeja Zabłotnego pt. „Historia i rowery kołem się toczą "
W dniu 19 lutego 2020 roku klasa III a udała się do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju na wystawę rowerów-kolekcji Pana Andrzeja Zabłotnego pt. „Historia i rowery kołem się toczą ‘’. Na wystawie eksponowanych było 26 szt. rowerów z okresu II Rzeczypospolitej oraz akcesoria z nimi związane. Dodatkowo wystawę wzbogacały plansze omawiające historię rowerów, ich rozwój w Polsce i służbę w Wojsku Polskim.
A.Wołoszyn


Zabawa choinkowa 2020!
Karnawał to czas balów, zabawy i rozrywki. Bawią się dorośli , bawią się i dzieci. Świetną ku temu okazją jest zabawa choinkowa, która w naszej szkole odbyła się w środę 5 lutego 2020 r. Poprowadził ją DJ Kubuś. W pięknie udekorowanej sali bawiła się cała społeczność szkolna. Najwcześniej na parkiet ruszyli najmłodsi uczniowie. O godz. 15.00 sala gimnastyczna i szkolne korytarze zapełniły się bajecznie kolorowymi postaciami a największe muzyczne hity wprowadziły wszystkich w taneczny nastrój. Starannie dobrany repertuar choinkowy, sprawił, że uczniowie świetnie się bawili przy swoich ulubionych utworach. Nie zabrakło atrakcji, zabaw i różnego rodzaju konkurencji przygotowanych przez DJ – a. W przyozdobionych salach lekcyjnych uczniowie mogli udać się na smaczny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Czas zabawy minął szybko i wszyscy uczniowie w dobrych nastrojach rozeszli się do domu.


Zimowisko w naszej szkole
Podczas ferii zimowych w dniach 13 – 17 stycznia 2020r. zorganizowane zostało zimowisko dla uczniów naszej szkoły. Każdy dzień zapewniał wszystkim wiele różnorodnych zajęć takich jak: zajęcia artystyczne, w trakcie których powstało wiele ciekawych prac głównie o tematyce zimowej, zajęcia sportowe w sali gimnastycznej, zajęcia rozwijające zainteresowania, zajęcia komputerowe, zajęcia muzyczne typu „karaoke”. Uczniowie spędzali czas na wspólnych grach i zabawach stolikowych m.in. rebusach, krzyżówkach, układankach logicznych, memory, warcabach. Jedną z atrakcji zimowiska był wyjazd do „Powerlandu” – strefy zabawy, gdzie swoją energię i radość zabawy uczniowie mogli wykorzystać na zjazdach pontonowych, trampolinach, w fontannach z piłeczkami i wielu innych. Ciekawe okazało się spotkanie z policjantem i psem tropiącym, podczas którego, policjant przekazał dzieciom informację o roli psa tropiącego w pracy policji, a także przypomniał zasady bezpieczeństwa podczas ferii i w innych sytuacjach. W czasie zimowiska uczniowie spacerowali, korzystali z placu zabaw, odwiedzili komendę Powiatową PSP w Biłgoraju. Każdego dnia uczestnicy mieli zapewnione śniadanie i obiad.


„NAJWAŻNIEJSZA LEKCJA” SPEKTAKL EKOLOGICZNO - EDUKACYJNY
29 stycznia 2020 r. , o godz. 11.00 w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się spektakl ekologiczno – edukacyjny pt. „ Najważniejsza lekcja”. Przedstawienie obejrzeli uczniowie naszej szkoły z klas 4 a, 4 b, 5 a, 5 b, 5 c, 5 d, 7A oraz uczniowie z VIII ZET SP. Tematem przewodnim była ekologia i ochrona środowiska. Poprzez wartką i ciekawą akcję, bogatą oprawę oraz profesjonalną grę aktorów inscenizacja ukazała jak bardzo ważne jest kształtowanie postaw świadomej współodpowiedzialności za stan środowiska naturalnego wśród młodzieży. Miała też zadanie popularyzować właściwe zachowania, takie jak konieczność ograniczania wytwarzanych odpadów, potrzebę ich segregacji i recyklingu. Uświadamiała również, jak ważnymi kwestiami są ograniczenia niskiej emisji spalin oraz dbałość o czystość powietrza. Spektakl gwarantował widzom dużą dawkę humoru, śmiesznych sytuacji, ale przede wszystkim zawierał wiele ważnych informacji na temat dbałości i ochrony naszego środowiska. Biletem wstępu na przedstawienie była karma dla zwierząt z Biłgorajskiego Stowarzyszenia Opieki Nad Zwierzętami „Podaj Łapę”.


KONKURS PLASTYCZNY „OZDOBA BOŻONARODZENIOWA” ROZSTRZYGNIĘTY!
Grudzień to miesiąc, który kojarzy się przede wszystkim z Mikołajem i Świętami Bożego Narodzenia. Jest to czas poszukiwania prezentów, ozdób choinkowych, inspiracji na świąteczne stroiki, które zdobią potem nasze wigilijne stoły. 6 grudnia 2019 r. ogłoszony został przez świetlicę szkolną konkurs plastyczny pod hasłem „OZDOBA BOŻONARODZENIOWA”. Na konkurs wpłynęło ogółem 36 prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas I - III. Wszystkie ozdoby zachwyciły pomysłowością i oryginalnością. 19 grudnia rozstrzygnięto konkurs a komisja w składzie Anna Wujec, Wioletta Świerczyńska, Irena Jabłońska, Anna Giełczyk, Bożena Gromadzka nagrodziła 13 uczniów. 10 stycznia 2020 r. w świetlicy szkolnej odbyło się uroczyste rozdanie dyplomów i nagród.
Nagrodzeni uczniowie:
Klasy I
1. Przemysław Larwa – kl. I a, I miejsce,
2. Olga Skubis– kl. I b, II miejsce,
3. Piotr Szeliga – kl. I b, III miejsce
4. Nikola Kusz – kl. I c, wyróżnienie,
5. Magdalena Sprysak– kl. I b, wyróżnienie,
Klasy II
1. Izabela Osuch– kl. II b, I miejsce,
2. Maciej Stasiak– kl. II a, II miejsce,
3. Oliwia Pytlarz – kl. II c, III miejsce,
4. Julia Zamsz– kl. II b, wyróżnienie,
5. Milena Blacha – kl. II c, wyróżnienie.
Klasy III
1. Lena Durska– kl. III c, I miejsce,
2. Laura Cudziło kl. III c, II miejsce
3. Karolina Wnuk – kl. III c, III miejsce.
WSZYSTKIM UCZNIOM DZIĘKUJEMY ZA UDZIAŁ W KONKURSIE I GRATULUJEMY POMYSŁÓW!


Jasełka 2019
W dniu 19.12.2019 r., o godzinie 17.00 w Szkole Podstawowej nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi odbyło się jak co roku - Spotkanie kolędowe z udziałem dyrekcji, rodziców, nauczycieli oraz uczniów naszej szkoły.
Spotkanie składało się z dwóch części; pierwsza to barwne jasełka a także pomysłowe - taneczne i instrumentalne wersje polskich kolęd – wszystko to w wykonaniu młodszych uczniów naszej szkoły.
W drugiej części zaproszono wszystkich obecnych na sali do kolędowania wraz z naszym szkolnym chórem. Wspólnie śpiewano najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, m.in. „Cicha noc”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Pastorałka od serca do ucha”, „Skrzypi wóz” i in. Na koniec spotkania każdy otrzymał mały, słodki upominek o który zatroszczyła się grupka naszych koleżanek i kolegów przygotowując pięknie zdobione pierniczki…
Warto podkreślić, że spotkanie kolędowe w tym roku cieszyło się wyjątkowo dużą frekwencją i niezwykle radosną, ciepłą wręcz rodzinną atmosferą.


Jak świętować Boże Narodzenie
Świętowanie Bożego Narodzenia obfituje w piękne tradycje, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Dlatego też 20 grudnia 2019 r. w sali gimnastycznej odbyło się spotkanie całej społeczności szkolnej by przypomnieć o tych najważniejszych, które towarzyszą nam w przeżywaniu świąt. Na początku przywołano pochodzenie nazwy Wigilia, która pochodzi od łacińskich słów: vigilare – czuwać, oraz vigilia – czuwanie, straż nocna, warta. To właśnie z wieczerzą wigilijną związanych jest najwięcej obrzędów, zwyczajów i wierzeń. Następnie przybliżono znaczenie okresu, który przygotowuje nas do świętowania Bożego Narodzenia, czyli Adwentu. Poprzez Roraty, czyli Msze odprawiane o świcie, zapalone lampiony, cztery świece w wieńcu zapalane kolejno w 4 niedziele Adwentu jest to czas zadumy i oczekiwania. W kolejnych wystąpieniach usłyszeliśmy o ważnych świątecznych symbolach takich jak choinka, siano oraz o tradycji dzielenia się białym opłatkiem i składania sobie życzeń. Następnie zaprezentowany został obyczaj wieczerzy wigilijnej i znaczenie 12 dań, które spożywamy, a po niej wspólne kolędowanie i Pasterka. Podczas spotkania nie zabrakło wspaniałych wystąpień wokalnych i chóralnych uczniów naszej szkoły. Usłyszeliśmy kolędy: „ Cicha noc”, „ Pójdźmy wszyscy do stajenki”, „Wśród nocnej ciszy”, „ Świeć gwiazdeczko”, „ Dzisiaj w Betlejem”, „Skrzypi wóz”, oraz pastorałki „ Gore gwiazda Jezusowi”, „ Od serca do ucha” a także „ Mario czy Ty wiesz” i „ Ten szczególny dzień się budzi”. Montaż słowno – muzyczny po tytułem „ Jak świętować Boże Narodzenie?” przygotowany został przez uczniów z klas: III a, IV a, V a, V b, V c, V d, VI a, VI b, VI c, VI d, VII a. Na zakończenie Pan dyrektor podziękował za wprowadzenie świątecznej atmosfery i złożył wszystkim życzenia bożonarodzeniowe.


SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM 2019 r.
Pierwsze dni grudnia to dla dzieci czas oczekiwania na spotkanie z Mikołajem. W tym roku do naszej szkoły specjalny gość przybył dzień wcześniej, bo 5 grudnia. Wszyscy uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, a Mikołaj serdecznie ich powitał. Zajął miejsce w fotelu, by porozmawiać z najmłodszymi i wysłuchać piosenek, które dla Niego przygotowali. Uczniowie zerówki zaśpiewali utwór pt. „ Mikołaj”, a z klasy I b „ Dziadzio Mikołaj”. Występy najmłodszych wywarły na Mikołaju ogromne wrażenie. Kolejnym, ważnym punktem spotkania było wręczenie nagród tym wszystkim, którzy zostali nagrodzeni w szkolnym konkursie plastycznym pt. „Św. Mikołaj i przyjaciele”. Uczniowie wykazali się ciekawymi pomysłami i urozmaicili swoje prace różnorodnymi technikami. Mikołaj wręczając dyplomy z radością ściskał dłoń nagrodzonym. Najważniejszy moment nadszedł chwilę potem. Mikołaj obdarował uczniów wyczekiwanymi prezentami i sprawił, że uśmiech zagościł na twarzach wszystkich.
Prace w konkursie nagrodzone zostały przez jury p. Bożenę Smyl, p. Dianę Smyl, p. A. Wołoszyn, p. A. Małysa, p. A. Rój.
„ 0”
Miejsce 1 - Maciej Naworol
2 - Agata Bodek
3 - Oliwia Maksimek
Wyróżnienie: Oliwia Śledź
Klasa I
Miejsce 1 - Melania Bielak I b
2 - Marcel Kawucha I a
3 - Marcin Mroczek I c
Wyróżnienia: Karina Surmacz I a, Borys Szabat I c, Gabriel Chyl I b
Klasa II
Miejsce 1 - Julia Śledź 2 b
2 - Nataniel Pelc 2 c
3 – Julia Dziduch 2 a
Wyróżnienia:Natalia Smagała 2 b, Paweł Tymicki 2 c, Kloe Daniel 2 a
Klasa III
Miejsce 1 - Lena Durska 3 c
2 - Marcel Zarzycki 3 b
3 - Arkadiusz Wronka 3 a
Wyróżnienia: Jakub Krasiński 3 c, Zuzanna Wójcik 3 b, Patryk Paluch 3 a
Gratulujemy nagrodzonym uczniom i tym wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie.


Konkurs plastyczny "Barwy jesieni"
Jesień to piękna pora roku. Wychodząc na spacer zachwycamy się barwami liści, lubimy je fotografować, zbierać. Kolory jesieni są przepiękne, zwykłe drzewa zamieniają się w bajkowe, pod którymi rozpościera się dywan liści. Ta cudowna i tajemnicza pora roku stała się inspiracją plastycznego konkursu pod hasłem „BARWY JESIENI”.
Na konkurs wpłynęło ogółem 40 prac plastycznych wykonanych przez uczniów klas 0-III, IV oraz Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych. Komisja przyznała nagrody i wyróżnienia następującym uczniom:
Klasa 0
1. Sara Zielińska – I miejsce,
2. Olivia Maksimek – II miejsce,
3. Oliwia Śledź – III miejsce,
4. Oskar Rozmiarowski – wyróżnienie,
5. Aleksandra Niećko – wyróżnienie.
Klasy I
1. Dominik Ostrowski – kl. I a, I miejsce,
2. Marcin Maciocha – kl. I a, II miejsce,
3. Nikola Kusz – kl. I c, III miejsce,
4. Maksymilian Dubiel – kl. I a, wyróżnienie,
5. Amelia Komorowska – kl. I a, wyróżnienie,
6. Nikodem Kurzawski – kl. I a, wyróżnienie,
7. Anna Bednarz – kl. I b, wyróżnienie,
8. Karina Surmacz – kl. I a, wyróżnienie.
Klasy II
1. Julia Zamsz – kl. II b, I miejsce,
2. Hanna Okoń – kl. II b, II miejsce,
3. Szymon Skuba – kl. II b, III miejsce,
4. Nadia Kozak – kl. II b, wyróżnienie,
5. Aleksander Okoń – kl. II b, wyróżnienie.
Klasy III
1. Aleksandra Wenek – kl. III a, I miejsce,
2. Izabela Nieckarz – kl. III a, II miejsce,
3. Zofia Ćwikła – kl. III c, III miejsce,
4. Tomasz Grzyb – kl. III b, wyróżnienie.
Klasy IV
1. Adrianna Kubik – kl. IV b, I miejsce.
VII Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny SP – I miejsce
1. Natalia Lachowska
2. Kinga Lewandowska
3. Patrycja Regiel
4. Bartłomiej Blask
5. Jakub Padiasek
V Zespół Edukacyjno-Terapeutyczny – I miejsce
1. Arkadiusz Marzec
2. Krystian Sprysak
3. Przemysław Jańczuk
4. Mateusz Blacha
5. Michał Małysza
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.


III Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej
20 listopada 2019 r. odbył się w naszej placówce III Szkolny Konkurs Piosenki Patriotycznej. W konkursie udział wzięło 16 uczniów z klas I – III. Myśl przewodnia konkursu to wspieranie wychowania patriotycznego poprzez aktywność artystyczną najmłodszych uczniów, popularyzacja pieśni i piosenek o tematyce patriotycznej, wzmacnianie świadomości narodowej oraz promowanie młodych talentów. Występy uczniów oceniane były według kryteriów takich jak dobór repertuaru, znajomość tekstu wybranego utworu, ogólny wyraz artystyczny a także odpowiedni strój. Wśród zaśpiewanych pieśni patriotycznych były między innymi: „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”, „Chłopcy bagnet na broń”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Pałacyk Michla”, „Miasto 44”, „Pierwsza brygada”, „Rota”. Uczniowie z dumą i ogromnym zaangażowaniem zaprezentowali wybrane utwory, za co otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.
Komisja w składzie – pani Diana Smyl i pani Anna Kusz przyznała następujące miejsca:
Klasa pierwsza
I miejsce – Kinga Gromadzka kl. I b
II miejsce – Amelia Komorowska kl. I a
III miejsce – Gabriel Chyl kl. I b
wyróżnienie – Julianna Sołtys kl. I a
Klasa druga
I miejsce – Filip Bednarz kl. II c, Wiktoria Lewkowicz kl. II a
II miejsce – Hanna Okoń kl. II b, Oliwia Pytlarz kl. II c
III miejsce – Jagoda Adamek kl. II b, Malwina Bazan kl. II a
Klasa trzecia
I miejsce – Aleksandra Wenek kl. III a, Weronika Poździk kl. III c
II miejsce – Jakub Lewandowski kl. III b
III miejsce – Aleksandra Kiełboń kl. III a, Jakub Krasiński kl. III c
wyróżnienie– Igor Zawiślak kl. III b
Wszystkim uczniom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia.
25 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia. W związku z tym biblioteka szkolna ogłosiła konkurs plastyczny „Mój przyjaciel miś”, który przeznaczony był dla uczniów klas 0 – 3 szkoły podstawowej. Do konkursu przystąpiło 38 uczniów. Z przyniesionych prac wyłoniono zwycięzców i wyróżnionych.
I miejsce :

Oliwia Śledź kl. 0
Nikola Kusz kl. I c
Lena Kiepury kl. II b
Maja Osuch kl. III b
Wyróżnienie:

Karolina Poździk kl. I c,
Dominik Ostrowski Kl. I a,
Ignacy Sergot kl. II a,
Maciej Naworol kl. 0,
Elżbieta Kita kl. 0,
Izabeli Nieckarz kl. III a,
Magdalena Połuch kl. III c,
Aleksandra Kiełboń kl. III a,
Wiktoria Kiełboń kl. III a,
Arkadiusz Wronka kl. III a,


Sukces Fryderyka w Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii"
W 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości uczniowie naszej szkoły wzięli udział w VII edycji Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. Konkurs-projekt edukacyjny pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty organizowany jest od 7 lat przez Stowarzyszenie Polonistów i Fundację „Zawsze Warto” z Krakowa. Celem konkursu-projektu jest promowanie poprawnej polszczyzny oraz przypomnienie podstawowej wiedzy z zakresu współczesnej historii Polski. Ortograficzne potyczki odbywają się w dwóch etapach : szkolnym i wojewódzkim. Do etapu wojewódzkiego komisja weryfikacyjna zakwalifikowała 23 uczniów z klas IV-VIII naszej szkoły. Laureaci konkursu spotkali się 13 listopada na uroczystej gali w II Liceum Ogólnokształcących im. Hetmana Jana Zamoyskiego w Lublinie. Uczniowie szkoły przygotowali krótki spektakl na podst. fragmentu „Dziadów cz. III " A. Mickiewicza i „Kordiana” J. Słowackiego. Laureatem VII edycji Dyktanda Niepodległościowego w kategorii klas IV-VI szkoły podstawowej został uczeń p. Doroty Woźniak, Fryderyk Wujec z klasy VI d, który, z rąk p. kurator Teresy Misiuk, otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy osiągniętych wyników.
Organizatorzy
M. Droździel, J. Gontarz


Urocyzstości 11 listopada
11. listopada minęła 101. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Obchody tego święta rozpoczęliśmy 8. listopada włączając się w ogólnopolską akcję „Szkoła do hymnu”, zainicjowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Uczniowie całej szkoły w odświętnych strojach o godz. 11:11 odśpiewali hymn „Mazurek Dąbrowskiego”, upamiętniając wydarzenia z 11. listopada 1918 r.. Akademia z tej okazji odbyła się 12 listopada w sali gimnastycznej. Przygotowany przez nauczycieli i uczniów klasy VIII b montaż słowno – muzyczny przywołał najważniejsze historyczne fakty z okresu 123 – letniej niewoli Polaków. Chór szkolny wykonał utwory „Marsz Polonia” i „Legiony” a następnie zaprosił wszystkich do wspólnego śpiewania „Roty” oraz „Kocham Cię Polsko”. Na zakończenie dyrekcja szkoły podziękowała za wspaniałą lekcję historii.


Wywiad z podróżnikiem
Czym jest dla pana podróżowanie?
G. Ch.: Obecnie to już jest moja praca, no ale chyba wciąż taką mam nadzieję przynajmniej, że pasja, że nie zatraciłem ciekawości i każda kolejna podróż to możliwość żeby poznać nowych ludzi, nowy kraj, nowe krajobrazy, nową kuchnie. Mnie to zawsze fascynowało i ciekawiło, i do tej pory to jest główny powód, dla którego chce mi się z domu wyruszać, zostawiać rodzinę na jakieś tygodnie i gdzieś tam jechać.

Dziś opowiadał nam pan o Japonii. Dlaczego właśnie ten kraj?
G. Ch.: Z roku na rok planujemy podróże i jak patrzymy na mapę to mamy regiony, które eliminujemy np. byliśmy 2 lata z rzędu na jakimś kontynencie, to szukamy destynacji na innym kontynencie i tak drogą eliminacji została nam właśnie akurat na rok 2017 Japonia, ale tak jak mówiłem na początku spotkania bardzo chcieliśmy ten kraj odwiedzić, to były plany odkładane kilka lat wcześniej, szukaliśmy możliwości, funduszy i wreszcie się udało to zrobić, prawdę mówiąc tych 10 lat podróżowania i to nie tylko moja opinia, ale też innych podróżników z grupy trzask, że tę Japonię bardzo wyjątkowo wspominamy. Była to świetna wyprawa.

Co szczególnego jest w kulturze japońskiej?
G. Ch.: Chyba to, że jest zupełnie inna niż nasza i ciężko znaleźć jakiś wspólny mianownik i to sprawia, że wszystko, począwszy od wejścia do sklepu, rozmowy z nimi, gestów, tonu ich wypowiedzi, wszystko jest inne niż u nas. Poza tym inaczej wyglądają ich miasta, są mega związani z technologią, wtedy akurat była moda na Pokemon GO 2 lata temu, to tam nawet 80 - letnie babcie chodziły po ulicach i łapały pokemony, więc wszystko jest inne, a to co najbardziej człowiek zapamiętuje to jest właśnie inność, bo jeśli by to wszystko wyglądało jak w Europie no to by nie były takie jaskrawe te wspomnienia, a tak to jest absolutnie szczególne miejsce dla nas. Inna religia, inna architektura, wszystko jest inne, więc to jest super.

A jakie wartości są szczególnie pielęgnowane przez mieszkańców Japonii?
G. Ch.: No mamy wrażenie wszyscy, że oni są niesamowicie związani regułami, i tutaj chodzi o każdy aspekt życia. Jest kodeks tego jak się z kimś witać, jest kodeks tego jak siedzieć przy stole, kodeks tego co powinno się robić wchodząc do czyjegoś domu, każdy aspekt życia jest unormowany, jest opisany gdzieś, jest uczony i po prostu czasem wręcz to była przeszkoda, rodzaj bariery, bo na przykład widzieliśmy jak podchodząc do nas próbowali traktować nas, obsługiwać według takiego ułożonego schematu a my próbowaliśmy ich bardziej jako ludzi poznać, więc musi minąć jakaś chwila, żeby Japończyk zostawił te reguły i podchodził do was jak po prostu do innego człowieka. Czasami wchodziliśmy do sklepu i pytaliśmy o drogę, to oni mają coś takiego, że jak im się powierzy zadanie to muszą się z niego wywiązać i nie byli w stanie powiedzieć nie wiem, tylko jak ktoś nie wiedział pytał innego, szukali, wyciągali jakąś mapę spod lady. Ktoś im powierzył zadanie i oni po prostu zanim się przyznali, że nie mają pojęcia jak z tego zadania wybrnąć, to starali się temu podołać. I to jest mam wrażenie coś bardzo japońskiego. Ktoś powierza im zadanie i nie ma nic ważniejszego. Nikt nie omija reguł i to widać w każdym aspekcie ich życia.

Mieszkańcy Japonii znani są ze zdrowego stylu odżywiania. Czy któraś z potraw szczególnie panu smakowała?
G. Ch.: Generalnie ta kuchnia jest naprawdę bardzo smaczna, przynajmniej z mojego punktu widzenia. No to jest ból taki, że nie mieliśmy okazji odwiedzić drogich restauracji i spróbować wielu wykwintnych dań, a z tego Tokio słynie, tam każdą kuchnie świata można zjeść, ale nawet japońskie zupki chińskie są pyszne, a wszystkie potrawy w stylu sushi i sashimi, dużo ryb, dużo owoców morza, ramen – taką mają zupę swoją coś w stylu rosołu, ale do tego jest jakiś makaron ryżowy, jakieś jajko, tofu i mnóstwo mają takich rzeczy, które dla nas są dziwne. Ja uwielbiam próbować takich innych rzeczy, których u nas nie ma i w Japonii to jest naprawdę przygodą.

Co pana zachwyciło w Japonii?
G. Ch.: Tak jak mówiłem, wszystko jest inne i tak jak się jedzie do Indii czy do Afryki, to też jest wszystko inne, ale ma się wrażenie jakiegoś chaosu, a w Japonii absolutnie wszystko jest poukładane, wszystko jest na swoim miejscu, jest czyste, porządne, działające. I to naprawdę robi wrażenie. I te autostrady i te pociągi, wszędzie jest technologia, cyfrowe rozwiązania, są tak z tym do przodu, że jest to zachwycające. Jest w tym jakaś filozofia życia i tak np. jak ktoś jest ogrodnikiem to poświęca całe swoje życie temu i te ogrody, niekiedy stuletnie są piękne.

Czy planuje pan kolejne podróże?
G. Ch.: Oczywiście, cały czas. W ubiegłym tygodniu mieliśmy naradę co robić dalej, długie miesiące myśleliśmy o tym, żeby na zimę wyjechać do Chile i do Boliwii, ale w związku z tym, że trwają tam zamieszki, protesty i są bardzo drogie bilety zdecydowaliśmy, że tę zimę spędzimy w domu. Na wakacjach wrócimy pewnie do Azji, przynajmniej jedna ekipa i planujemy zobaczyć Tybet i Chiny a druga ekipa leci do Kanady i na Alaskę.

Czy ma pan inne pasje?
G. Ch.: Lubię gotować w związku z tym, że lubię jeść. Interesuje się też sportem i motoryzacją.

Dziękujemy za wywiad i życzymy niezapomnianych wrażeń podczas kolejnych podróży.
Ślubowanie klas I
6. listopada 2019 r. w naszej szkole miało miejsce szczególne wydarzenie. Tego dnia odbyło się ślubowanie i pasowanie uczniów klas pierwszych: I a integracyjnej, I b i I c, którzy we wrześniu dołączyli do społeczności szkolnej. Pierwszoklasiści powitani zostali przez uczniów z klasy czwartej wierszem pt. „Czołem uczniowie pierwszych klas”. Cała uroczystość była swego rodzaju turniejem wiedzy i umiejętności pierwszaków, którzy wspólnie z wychowawcami przygotowali się na ten dzień. Uczniowie po raz pierwszy mieli okazję zaprezentować swoje uzdolnienia i predyspozycje. Zaśpiewane piosenki : „Nasze polskie ABC”, „Idę do szkoły”, „W Literkowie”, „Biegnie kreda po tablicy” oraz wyrecytowane między innymi wiersze : „Biel i czerwień”, „Ojczyzna”, „Pierwszaki”, „Klasa pierwsza się nie spóźnia” wywołały ogromne wrażenie na rodzicach, gościach, dyrekcji i nauczycielach. Pierwszoklasiści wykazali się zdobytą wiedzą o Polsce i o zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze. Kolejnym ważnym momentem było ślubowanie, a po nim pasowanie przez dyrekcję pierwszoklasistów na uczniów Szkoły Podstawowej Nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi. Wręczone zostały dyplomy pasowania na ucznia i zrobiono pamiątkowe zdjęcia. Życzenia wielu sukcesów i powodzenia w zdobywaniu wiedzy, złożyła dzieciom dyrekcja i uczennica klasy IV. Po zakończonej części oficjalnej uczniowie wraz z rodzicami i wychowawcami udali się na poczęstunek do swoich sal.


Spotkanie z podróżnikiem - Japonia
28. października odwiedził naszą szkołę jeden z podróżników z grupy trzask.pl, pan Grzegorz Chachura. Założona w 2003 r. trzask.pl to grupa młodych ludzi ciekawych świata i dążących do jego poznania. Do tej pory odbyli kilkadziesiąt egzotycznych podróży mi. in. do Norwegii, Indii, Iranu, Tajlandii, Kambodży, Wietnamu, Laosu, Meksyku, Chin, Peru, RPA . W 2017 r. na mapie ich podróży znalazła się Japonia i o tej wyprawie podczas spotkania z uczniami opowiadał pan Grzegorz. Relacja z podróży to nie tylko pokaz fotografii, ale też bogaty opis słowny, zawierający istotne informacje o Japonii, wiele ciekawostek, sytuacji i przygód, które miały miejsce w czasie trwania wyjazdu. Po spotkaniu podróżnik udzielił krótkiego wywiadu uczennicy Oli. Zapraszamy do przeczytania.


13. PAŹDZIERNIKA 2019 R. - XIX DZIEŃ PAPIESKI
Od 19 już lat Fundacja Nowe Dzieło Tysiąclecia, czci pamięć św. Jana Pawła II, fundując stypendia naukowe dla młodzieży zdolnej, ale biednej – w tym roku otrzyma je aż 2000 uczniów i studentów. Dzięki tej Fundacji obchodzimy co roku Dzień Papieski, by przypomnieć sobie nauczanie papieża Jana Pawła II. Tegoroczne hasło: „WSTAŃCIE, CHODŹMY” zostało zaczerpnięte z tytułu książki Ojca Świętego z 2004 r.. Aby przybliżyć jej istotę uczniowie klasy VIII b, zaprosili całą społeczność szkolną, na akademię poświeconą św. Janowi Pawłowi II. Odbyła się ona 16 października dokładnie w dniu wyboru Jana Pawła II, w sali gimnastycznej naszej szkoły. W swoich wystąpieniach uczniowie przedstawili krótko treść książki, w której Ojciec Święty wspomina historię swojego powołania i pracy biskupiej w ukochanym przez siebie Krakowie. Jak ważny to był czas dla papieża mogliśmy usłyszeć w kilku cytowanych przez uczniów fragmentach z książki. Podczas akademii usłyszeliśmy utwory : „Ty tylko mnie poprowadź”, „ Ty prowadzisz nas”, „Barka”, „Znowu Cię spotykam” w wykonaniu uczniów z klas: III a, IV a, V c i VIII b. Piękną oprawę stanowiły fotografie św. Jana Pawła II, wyświetlane podczas występów. Ważnym elementem kończącym akademię było wspomnienie o zbliżającej się 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły, która przypada 18 maja 2020 r.


Dzień Edukacji Narodowej 2019
15. października w naszej szkole odbyły się uroczystości związane z Dniem Edukacji Narodowej. Akademia rozpoczęła się o godz. 10.45., gromadząc w sali gimnastycznej emerytowanych nauczycieli, dyrekcję, nauczycieli oraz uczniów. Miło nam było tego dnia w murach naszej szkoły gościć Burmistrza Miasta Biłgoraj, pana Janusza Rosłana oraz Przewodniczącego Rady Rodziców pana Pawła Kordasa. Występy w tym roku przygotowali uczniowie klas VI a i VI c wraz ze swoimi nauczycielami języka angielskiego. Program artystyczny składał się z krótkiej scenki pt. „Duża przerwa”, piosenki „Szkolne życzenia” w wykonaniu uczniów klasy III c, w której wybrzmiały słowa podziękowań dla nauczycieli za bogactwo przekazywanej wiedzy, za uśmiech, troskę i cierpliwość. Wysłuchaliśmy także utworów pt. „ Jak ty zdasz?” i „ Ktoś mnie pokochał” Skaldów, w wykonaniu szkolnego chóru. Życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty wyrecytowali uczniowie klasy II c, po których zaśpiewali „ Sto lat..”.Na zakończenie Burmistrz i Dyrektor złożyli życzenia wszystkim nauczycielom za trud włożony w nauczanie i wychowanie młodzieży, wręczając nagrody Burmistrza i Dyrektora.


I miejsce dziewcząt w turnieju piłki ręcznej
9. października 2019 r. w Nieliszu odbył się Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Szkół Podstawowych Zwierzyniec CUP 2019 r. W turnieju udział wzięły drużyny z Zamościa i Zwierzyńca. Nasze szczypiornistki zagrały dwa mecze i zdobyły I miejsce w rozgrywkach. Drużyna to uczennice klasy 6 e Oddziału Sportowego: Adamek Amelia, Ćwiek Milena, Czapka Zuzanna, Kołtun Nikola, Szabat Alicja, Salitra Jagoda, Misztal Olena, Papuga Aleksandra, Maciocha Aleksandra, Kapuśniak Zuzanna, Kapuścińska Patrycja, Kozak Lena, Ulidowska Maja. Trenerami dziewcząt są Joanna Rubin i Wiesław Ćwik.
Gratulujemy!


Sztafetowe biegi przełajowe
2. października 2019 r. na obiektach sportowych w Gromadzie odbyły się Sztafetowe Biegi Przełajowe na 800 m dla uczniów z powiatu biłgorajskiego. Organizatorem zawodów było Powiatowe Stowarzyszenie Sportu Szkolnego. W biegach wzięło udział 12 drużyn dziewcząt i 12 drużyn chłopców. Nasi uczniowie z dużym zaangażowaniem wystartowali w biegu i dobrze zaprezentowali swoje umiejętności. Zdobyli II miejsce zarówno dziewczęta jak i chłopcy, i tym samym wywalczyli awans do Igrzysk Wojewódzkich.

W sztafecie dziewcząt udział wzięły:
Jagoda Salitra
Olena Misztal
Patrycja Kapuścińska
Adrianna Okoń
Martyna Senderek
Kaja Hankus
Natasza Hankus

W sztafecie chłopców pobiegli:

Kewin Kurzyna
Daniel Wardach
Maksymilian Piróg
Jan Krasiński
Fryderyk Wujec
Paweł Wołoszyn

Wszystkim lekkoatletom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
29 września to OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA ogłoszony przez Polską Izbę Książki po raz pierwszy w 2001 roku, w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W naszej szkole Dzień Głośnego Czytania odbył się 25 września. W akcję zaangażowali się uczniowie klasy IV a Natalia i Rafał. Na zaproszenie dzieci z klasy III a i III c przeczytali legendę Marii Konopnickiej pt. „ Jak to z lnem było”. Utwór ten powstał na motywach wątków baśniowych, sięgających początków uprawy lnu na ziemiach polskich. Pierwsze wydanie sięga 1902 roku i wpisuje się do klasyki literatury dziecięcej. Uczniowie z dużym zaciekawieniem wsłuchiwali się w treść legendy. Dla Natalii i Rafała czytanie jej było dużym wyzwaniem, ponieważ język i słowa użyte w utworze nie występują we współczesnej polszczyźnie. Przy okazji tego wydarzenia warto zaznaczyć, że czytanie książek uczy języka i myślenia, rozwija inteligencję emocjonalną, pamięć i wyobraźnię, przynosi wzorce właściwych zachowań, jest jednym z głównych sposobów zdobywania wiedzy.


Powitanie Nowego Roku Szkolnego 2019/2020
Drugiego września 2019r. Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi rozpoczęłarokszkolny 2019/2020. W sali gimnastycznej zgromadzili się uczniowie, rodzice oraz grono pedagogiczne. Uroczystość rozpoczął wspólnie wyśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”, po którym głos zabrał Pan Dyrektor Jan Majewski. W krótkim powitaniu zwrócił się do wszystkich, zwłaszcza najmłodszych uczniów i życzyłdobrego roku szkolnego, pełnego radości i sukcesów. Powodzeniai samych najlepszych wyników w nauce życzył uczniom Pan Jarosław Bondyra,wiceburmistrz Biłgoraja, obecny na tej uroczystości. Następnie Pani Dyrektor Elżbieta Szubiakprzekazała informację o przydzielonych salach lekcyjnych dla poszczególnych klas. Uczniowie wraz ze swoimi wychowawcami rozeszli się do klas i tam zapoznali się krótko z organizacją nowego roku szkolnego.